Díszkertet akarok!

10 tipp kezdő kertészeknek

Végre megvan a saját kerted!

Kiköltöztél a fővárosból, vagy vettél egy telket! Igen ám, de most hogyan tovább?

Összefoglaltuk neked 10 pontban, hogy hozzon örömet már az első időkben is a megszerzett kis földdarab.

 

1. Indulj el kicsiben!

Ne akard mindjárt megváltani a világot és az egész kertet felásva, fásítva, füvesítve elkapkodni a dolgot. Minél fokozatosabban fogod elvégezni a munkákat, annál nagyobb lesz a siker.

2. Olvass minél többet a témáról!

Javaslom, hogy csatlakozz a klubunkhoz és akkor nemcsak olvasni tudsz a teendőkről, de bátran kérdezhetsz is tőlünk ha elakadtál.

3. Nézd meg a szomszédok kertjeit, a tapasztaltabbakkal érdemes összebarátkozni.

Rengeteg praktikát tudnak és az sem utolsó, hogy bármikor kölcsönkérheted a szerszámaikat. Bizony elég nagy befektetés, ha minden szükséges eszközt rögtön be akarsz szerezni. Egy fűnyíró, vagy szegélynyíró is 15-20ezer forintnál kezdődik. És ez még csak kettő a legfontosabb szerszámok közül.

4. Készíts tervet!

Fontos, hogy egy durva vázlatot készíts magadnak arról, hogy miket is szeretnél a kertedben látni. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy nem veszik figyelembe mik a család igényei. Ha vannak gyerekek számukra mi fogja a kertet örömmel megtölteni? Egy homokozó, kerti játékok,stb. Igen ám, de ott van még a kutya is, aki viszont mindent összepiszkít és még a növényeket is megrágja. Arról már nem is beszélve, hogy a kerti medencét is el kell valahová helyezni, úgy hogy figyelembe vesszük azt, hogyha nem beépített, hanem felfújható bizony őszre, mikor elcsomagoljuk a helyén fű se nő!

Szóval gondold át jól mielőtt elkezdesz vásárolni.

5. Vásárold meg az alap dolgokat!

Először is szükséged lesz a következőkre: metszőolló, vödör, kerti kesztyű, ásó, kapa, gereblye, fűnyíró, és nem árt egy locsolócső sem. Ezek az alap dolgok, amik nélkül el sem tudsz kezdeni dolgozni.

6. Talajminőség vizsgálata!

Komolyan hangzik ugye? Azt jelenti, hogy meg kell vizsgálnod mennyi sittet, szemetet tartalmaz a föld (új építésű házak esetén ez nagyon jellemző probléma), mennyire fekete, zsíros az állaga. Ha nagyon homokos vagy szemetes akkor bizony földcserére is szükséged lehet, de legalábbis jó néhány köbméter termőföld elszórásával kell javítanod rajta még mielőtt bármit elkezdenél.

7. Spórolj az emelt ágyásokkal

Ha már túl vagy az első hat ponton, és elkezded az ültetést, javasoljuk, hogy emelt virágágyásokkal próbálj meg dolgozni. Sokkal kevesebb vizet vesznek fel öntözéskor, így spórolhatsz ezen.

8. Használj talajtakarót

A gyomnövények kisebb mértékben kelnek ki a földből, ha talajtakaróval fedjük a talajt. Ez lehet szerves (pl. szalma, tőzeg) vagy azokon a területeken, ahol nem akarunk füvet sem vetni, hanem csak köveket teszünk a földre, ott fekete fóliát helyezzünk az aljzatra.

9. Növények tulajdonságai

Mielőtt eldöntjük, melyik növényt mely részre ültetjük, előtte tájékozódjunk az ültetendő növények tulajdonságairól (fényigény, vízigény, árnyéktűrés, fagytűrés, stb.) A klubunkban is találhattok dísznövényekkel kapcsolatos információkat a Dísznövény kisokos menüpontban.

10. Csoportosítás

Az ültetendő növényeket próbáld úgy egy csoportba helyezni ültetéskor, hogy azok hasonló víz-, fény-, árnyéktűrő képességűek legyenek. Így sokkal könnyebb lesz később a dolgod a kert karbantartásánál.

 

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!